GALİBA İŞTEN ÇIKIYORUM!

26 Ekim 2020

Yazar : RayzApp

Çok İyi Bir Fikrim Var, Galiba İşten Çıkıyorum !

Zaman zaman arkadaşlarımdan “İyi bir fikrim var işten ayrılıp bunu yapmayı düşünüyorum ne dersin?” diye emailler veya telefonlar gelir, ben de ne şiş yansın ne kebap tarzında bir cevap vermek zorunda hissederim kendimi.

Yani bir yandan bunu düşünen arkadaşlarım için sevinirim ama bir yandan da bu işin zorluklarını bildiğim için başarısızlık durumunda suçlu hissetmek de istemem dolayısıyla elimden geldiğince yardımcı olabileceğini düşündüğüm bilgiler verip kendileri için daha iyi karar verebilecekleri bir ortam yaratmaya çalışırım. O yüzden de genellikle ne şiş yansın ne kebap tarzı algılanır cevaplarım. İşte o cevaplardan derlediğim bir ocakbaşı.

Maaşlı çalışan her yiğidin gönlünden en azından zaman zaman da olsa kendi işini kurmak geçer. Hele hele ensenizde sürekli boza pişiren bir patron varsa iş değiştirmeyi bile düşünmeden önce “Keşke kendi işim olsa” diye hayal kurmayıp da ne yapacaksınız.

Bazılarımız bunu biraz daha ileri götürür kafasında kimi zorlama kimi doğaçlama iş fikirleri de üretir. Hatta daha da ileri gidenler olur, bu fikirleri detaylandırıp hayalleri ile birleştirip işinden ayrılarak fikrini uygulamayı ciddi olarak düşünenler olur.

Genellikle hayallerimiz ve kafamızdaki fikir dışında elimizde birşey olmadığı halde işin çoğunu hallettiğmiz yanılgısına düşebiliriz oysa o fikri o hayale taşıyan süreçte neler yaşanacağına dair birşeyler bilmeden yola çıkmak daha sonra can sıkıcı durumlarla karşılaşmamıza yol açabilir.

Bu hayalimizi görsel medyadan, sosyal medyadan ve çevremizden duyduğumuz Facebook, Google, Whatsapp, Uber, Airbnb ve benzeri hikayeler daha da ileri bir aşamaya taşır ve gerçekten ne istediğimizi yeterince ölçmeden, tartmadan kendimizi bir ilüzyonun içinde bulabiliriz.

Peki ne yapalım o zaman, bozacı patronun yanından emekli mi olalım, bu da bir seçenek tabii ama eğer buna hayır diyorsak en azından ciddi bir karar almadan önce hayallerinize ulaşmak yolundaki süreçte neler yaşanacağına dair, girişimciliğin medyatik olmayan ve çok fedakarlık isteyen yanlarını daha iyi anlamaya dönük birşeyler yapabilirsiniz.

Kendini bu durumda hisseden, biraz daha bilgilenmek ve biraz daha hesaplanmış bir karar alabilmek için arayışta olan arkadaşlara benim naçizane önerilerim aşağıdakiler olabilir;

1. Startup, girişim, teknoloji ve benzeri konulu konferans ve seminerlere katılarak çevreyi koklayın, network oluşturun, oluşturduğunuz networkten birinci elden girişimcilikle ilgili bilgi edinin, tanıştığınız girişimcilere soru sormaktan çekinmeyin.

Eğer zaten soru sormaktan çekiniyor bu tür ortamlarda yabancı hissediyorsanız o zaman bu sizin girişimcilik kariyeriniz için kötü bir sinyal olabilir. Tabii ilk gittiğiniz organizasyonda hemen bir yargıya varın demiyorum, acele etmeyin, zaman harcamaktan çekinmeyin.

Eminim bu konferans ve seminerlerden çok faydalanacaksınız, eğer işin sonunda girişimciliğin size göre olmadığına bile karar verseniz bu konferansların zihin açıcı etkilerini hissetmek için ara ara katılımcı olmaya devam edeceksiniz.

Bu tür organizasyonların çoğunluğu büyük şehirlerde ve özellikle de İstanbul’da oluyor, ayrıca bir kısmı da oldukça pahalı olabiliyor. Bu durumda iki tavsiyem var birincisi youtube ‘dan harika içeriklere oturduğunuz yerden ulaşabilirsiniz, birçok konferans, seminer canlı olarak veya aktivite sonrasında youtube ‘dan yayınlanıyor, bunları mutlaka seyretmelisiniz. Aşağıda benim beğendiğim bazı söyleşilerden linkler bulabilirsiniz.

İkincisi ise lütfen biraz zamana ve paraya kıyıp bazı organizasyonlar için İstanbul ‘a veya diğer büyük şehirlere gidin, yüz yüze görüşmek, tanışmak gibisi yoktur. Eğer bunu da yapamıyorsanız o zaman işinize sıkı sıkıya sarılın, bozacıyı da sevmeye çalışın.

2.    Fikrinizi test etmek için her fırsatı değerlendirin. Öncelikle İş Modeli Kanvasınızı oluşturmaya çalışın, buna ilişkin bilgilere ve hazır şablonlara benim bloğumdan http://www.ugurcirak.com veya google’layarak ulaşabilirsiniz.

Daha sonra bu kanvasta toparladığınız iş fikrinizi çevrenizle paylaşın ve geri beslemelerini almaya çalışın, yüz yüze görüşme fırsatınız olmayan ancak fikirleri ile size katkı yapabileceğini düşündüğünüz arkadaş çevrenize basit bir email veya online https://kwiksurveys.com/ tarzı bir anket ile ulaşabilir ve geri bildirimlerini alabilirsiniz.

Ne kadar çok insanla konuşur ve geri bildirim alırsanız o kadar iyidir, işin sonunda kararı siz vereceksiniz ancak elinizde sizi destekleyen ne kadar çok veri olursa o kadar iyi karar verme şansınız olacaktır.

3.    Girmeyi düşündüğünüz piyasaya ilişkin detayları çalışabilirsiniz. Piyasanın büyüklüğü nedir, mevcut oyuncular kimlerdir, bu oyuncular ne zamandır piyasada bulunuyorlar, sizin onlardan farkınız ne olacak, piyasaya ilişkin yasal düzenlemeler nelerdir, bu piyasada faaliyetine son vermiş benzer bir girişim var mı, varsa neden faaliyetini durdurmuş ve benzeri birçok bilgiyi araştırabilir, kafanızda yapacağınız işe dair yeni birçok detayı şekillendirebilirsiniz.

4.    Bugün işten ayrılsanız yapmanız gerekenleri part time olarak akşamları yapmaya başlayın mesela bir internet girişimi için;

a.    Alıcı gözle çevrenize bakıp kendinize bir veya birkaç kurucu ortak bulmaya çalışabilirsiniz.

Kurucu ortakların arasında yazılımdan ve satıştan sorumlu olacak en azından iki temel kurucunun olması, bunların vizyon olarak ve birlikte çalışma anlamında sorun yaşamayacak kişilerden oluşması gerektiğini unutmayın.

b.    Basit bir landing page yaratıp kayıt almaya başlayabilirsiniz,

c.     Ana sayfada ne yazacaksınız dizayn nasıl olacak, nasıl bir logo, nasıl bir slogan, cümleler, ana sayfadan sonraki ekranlar neler olacak, sitenin akışı nasıl olacak, nasıl bir Minimum Viable Product ortaya çıkarmak gerekecek bunlara kafa yorup, teknik detaylara ilişkin bazı temel çalışmalarınızı yapabilirsiniz,

d.    Özellikle internet girişimlerinde sayfanıza çekeceğiniz organik ziyaretçilerin önemi büyük olduğundan ilerde kullanabileceğiniz blog içeriklerini şimdiden üretebilirsiniz,

5. Özellikle evli olanlar veya yaşı yirmileri geçmiş olanların son kararlarını vermeden önce mutlaka ailelerinin manevi desteğini almaları gerekir, dolayısıyla sevdiklerinizle durumu ön hazırlık ve araştırma aşamasında paylaşıp fikirlerini öğrenebilirsiniz.

Yukarıda saydıklarım ve bunlara benzer ön hazırlıkları yapmak iki açıdan faydalı olacaktır diye düşünüyorum; birincisi zaten öğrenmeniz gereken birçok şeyi önceden öğrenerek kendinize zaman kazandırmış olacaksınız, ikincisi de startup işine girince yapacağınız işlerin aslında yapmaktan zevk aldığınız şeyler olup olmadığına dair kendinizi küçük bir teste tabi tutmuş olacaksınız.

Hatta bir başka fayda daha ortaya çıkacaktır, o da; Startup işine girişmek yani Türkçesi ile sıfırdan bir iş kurmak özellikle başlangıçta 7/24 çalışmayı gerektiren bir süreçtir dolayısıyla işten sonra akşamları çalışarak staminanızı da ölçmüş olursunuz.

İçimden bir ses bu yazdıklarımın bir kulağınızdan girip diğerinden çıkacağını ve yine bildiğinizi yapacağınızı söylüyor, yine de umarım ki bu yazı kafanızda bir iki yeni kıvılcım yaratmıştır.