DENEYİMSİZ BİR GİRİŞİM: SUBWAY

01 Eylül 2021

Yazar : RayzApp

Dünya çapında en çok bilinen restoran zincirlerinden biri olan Subway, 17 yaşındaki bir gencin eğitim masraflarını karşılamak amacıyla gerçekleştirdiği bir girişimdir.

Fred DeLuca, tek hayali başarılı bir tıp doktoru olmak olan biridir. Güzel bir hayal olsa da başarılı bir doktor olmaya giden eğitim süreci biraz masraflıdır ve ailesinin maddi durumunun iyi olmaması kendisinin cesaretlenmesine sebep olmuştur. Eğitim masraflarını karşılayabilmesi için fikir arayışındayken, akıl danışmanlığını yaptığı bir aile dostu ona hedefini gerçekleştirebilmesi için sandviç restoranı açma fikrini sunar.

undefined

Okul masraflarını karşılamak adına giriştiği bu hareketin ona bambaşka bir kariyer çizeceğinden habersiz bir şekilde, o dönemde en yakın arkadaşı olan Peter Buck’dan 1000 dolar borç alarak Subway’in temelini atar.

Borç aldığı parayla ilk olarak 1965’te Connecticut’ın Bridgeport şehrinde bir dükkan açar. Dükkan ”Pete’s Super Submarines” adıyla hizmet vermeye başlar. Fakat bu isim yerel radyoda verilen reklamda kulağa pizza marinesi gibi gelir ve istenilen etkiyi yaratamadığı için 3 yıl sonra ”Pete’s Subway” olarak değiştirilir. 1968’de ise yalnızca Subway olarak anılmaya başlanır.

undefined

Deneyimsizlik ve küçük sermayeye karşı ilk gün tanesi 50 – 70 cent olan 312 sandviç satarak büyük girişiminin ışığını yakmıştır. Zamanla genişleyen şirket, 1984 yılında uluslararası anlamda ilk bayisini Bahreyn’de açar ve ardından Kanada, Çin, Hindistan, Fransa, Rusya, Türkiye ve daha birçok ülkeyle devam eder. Bu sürece doktorluk hedefiyle başlayan DeLuca, milyarder bir iş adamı olmuş ve 1965’ten 2015’e kadar Subway’in genel müdürü olarak görev yapmıştır. 50 yıllık başarılı süreç, girişimciliğin yaşa ve paranın miktarına bakmadan ne kadar azimli olduğunuza ve bu fikri ne kadar sahiplendiğinize bağlılığın güzel bir örneği olmuştur.

Kaynak: https://fikirilegelecek.com/deneyimsiz-bir-girisim-subway/